Dizel mazot pompası fiyatı

Dizel motor, benzinli motorlardan 16 yıl sonra 1892’de Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Temelde birçok özelliği benzinli motorlarla aynıdır. Tek farkı piston içerisine sıkıştırılan yakıt ve hava değil, sadece havadır. Sıkıştırılan hava belirli bir basınç ve sıcaklığa ulaştığında enjektörden püskürtülen yakıt (mazot) sıkışan ve ısınan havanın içinde patlar. Patlama sonucu piston aşağı yukarı itilir.Hareket sağlanmış olur.

Sıcak havanın içine püskürtülen mazot, ham petrolün rafinerilerde damıtılması sırasında 200 – 300 derece kaynama noktasında alınan üçüncü ana üründür. Dizel motorların yakıtıdır. Rarinerilerde mazot daha az işleme tabi tuttularak elde edilir. Benzine göre daha ucuzdur. Bu yüzden de benzine tercih edilir.

Dizel mazot fiyatları, ham petrol fiyatlarına bağlı olarak belirlenir. Ülkemizde bu işi EPDK ( Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) yapar. Belirlenen rafineri çıkış fiyatlarına, Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ), Katma Değer Vergisi ( KDV ), EPDK payı eklenerek tavan fiyat olarak akaryakıt dağıtımcı şirketlerine önerilir. Dğıtımcılarda kendi kar paylarını ekleyerek, EPDK’ya bildirirler. İllerdeki dizel mazot fiyatları belirlenirken, ilin rafinerilere uzaklığı – yakınlığı gözönüne alınır.

Bugün için dizel mazotun pompa çıkış fiyatını hesaplarsak:

Dizel mazotun rafineri çıkış fiyatı 1.44 TL.
Özel Tüketim Vergisi 1.60 TL.
EPDK payı 0.02 TL.
  -------------
Katma Değer Vergisi %18 0.55TL
Dağıtımcı karı 0.64TL
Toplam 4.25TL.

dizel mazot fiyatı
Bu fiyat dizel mazotun
pompa çıkış fiyatıdır. Bu fiyat ilden ile, bayiden bayiye değişmektedir.
Dizel yakıt fiyatları 2012,2013,2014 , fiyat karşılaştırılması

Petrol Pompası

Mazotun Fiyatı Petrol Fiyatları Petrol Pompası Otogaz Fiyatları Akaryakit Pompa Fiyatları Dizel Mazot Fiyatı Benzin Motorin Fiyatları Mazot Fiyat Akaryakit Kampanya Lpg Sistemleri Benzin Pompa Fiyatları Mazot Pompası